Időjárás összefoglalás - Gondolattérképpel/Elmetérképpel
Gondolat- vagy elmetérkép - (Mindmap)
A gondolattérkép közepén elhelyezett fő téma kiválasztása legtöbbször egyszerű. Egyszavas fogalmak, könyv- és tételcímek, az előadás címe. De hogyan induljunk ki a központi gondolatból és válasszuk meg a fajsúlyos altémákat?
- Tegyél fel kérdéseket a központi gondolatról. Az elmetérkép fogalomnál például a Mikor kérdésre a források, a miért kérdésre pedig a felhasználás altémák nyújtanak választ.
- Kövesd a könyv/előadás struktúráját. Amikor írunk vagy előadást készítünk legtöbbször mi is egy logikus struktúra alapján próbáljuk azt kialakítani. Könyveknél fejezetekbe rendezzük az összetartozó gondolatokat, míg egy előadásnál a diák tagolása és a főcímek árulkodhatnak a tárgyalt altémákról. Hasznos ezeket az elsőre evidensnek tűnő információkat is felhasználni gondolattérképünk készítésénél.
A gondolattérképről
A gondolattérkép az információ vizuális megjelenítését segítő eszköz, amely az elsajátítandó tudáshalmaz strukturálásával, rendezésével segíti annak mélyebb megértését és hatékonyabb memorizálását.
Használhatjuk ötletelésnél, jegyzetek készítésénél, segíti az eredményes problémamegoldást és a vizualizált információk egyszerűbb felidézését.
Gondolattérkép készítése során zökkenőmentesen képessé válunk a logikus és kreatív gondolatok közötti szakadék áthidalására és az elmetérképpel szakszerűbben és hatékonyabban sajátítjuk el a tanulásunk tárgyát képező információhalmazt.
Elmetérkép használatának előnyei
- Segít a tanulás tárgyát kontextusban látni.
- Segít az információ memorizálásában és megértésében.
- Segít a megtanulandó információt könnyebben memorizálható és kisebb elemekre bontani.
- Fejleszti az apró részletek felidézésének képességét.
- A képzeleted használatára késztet és segíti a kreatív ötletelést.
- Segíti a figyelmed fenntartását tanulás közben.
- Segít részletesebb és jobban rendszerezett jegyzetek készítésében.
- A tanulást és a megtanultak rendezését játékosítja, így tartva fenn az elsajátítandó anyag iránti érdeklődésedet.
- Fejleszti a problémamegoldó képességed.
- Segít a megtanult elemek közötti, eddig ismeretlen kapcsolatok felfedezésében.
Gondolattérkép készítő programok
csak néhány példa, ennél sokkal több létezik, használd a google-t nyugodtan!
- Novamind
Az asztali alkalmazás használata egyszerű, mindent tud, amit egy elmetérkép készítő programnak tudnia kell. A Novamind 25 elemig ingyenes
A Mindmeister egy összetett webapp, szemetgyönyörködtető dizájnnal, több olyan bővítménnyel is rendelkezik a program, ami más hasonló szoftvereknél ritkaság. 3 tábláig ingyenes
- Xmind
Beépített sablonok, elmetérkép ötletek és egyszerű használhatóság jellemzi az egyik legnépszerűbb gondolattérkép készítő program. Asztali és mobil eszközökön is használható, szinte minden operációs rendszerrel kompatibilis.
- Mindly
Jegyzetelésnél, rövidebb elmetérképeknél különösen hasznos egy mobilra optimalizált alkalmazás, amivel egyszerű buborékokkal lehet gondolatainkat szemléltetni. Illusztrációkat és linkeket is tűzdelhetünk az egyes buborékokba, amelyeknek a színüket is kedvünkre variálhatjuk. Az ingyenes verzióval korlátolt számú elemet tudunk megjeleníteni
Szabad kézzel rajzolt elmetérkép
- csak a lényeges elemeket tartalmazza a végső térképünk, míg egy szoftvernél szabadon variálhatunk a kicsinyítés-nagyítás funkciók között.
Tippek:
- Fekvő A4-es méretű lapra készítsd gondolattérképedet! Olvasás során is balról-jobbra, mintsem fentről lefelé haladunk.
- A központi gondolat a lap közepére kerüljön!
- Előre sorold fel a lehetséges elemeket és az elemek számához viszonyítsd a buborékok méretét! A gondolattérkép töltse ki az egész lapot!
Gondolattérkép készítésének lépései:
Ha ezeket a sorokat olvasod, akkor jogosan kérdezheted, hogyan is kezdj bele egy gondolattérkép készítésébe.
Térjünk végre rá, hogy a gyakorlatban milyen tippeket érdemes megfogadnunk és milyen mintákat javasolt követnünk elmetérkép készítésénél.
Fontos megkülönböztetni a fogalomtérképet a gondolattérképtől, mivel a fogalomtérkép különböző fogalmak közötti kapcsolatok ábrázolását teszi lehetővé, míg a gondolattérkép egyetlen ötletre, fogalomra koncentrál.
- A gondolattérkép középpontjába rajzolj egy képet, ami szemléletesen leírja a központi témát. Használj legalább 3 színt.
- Használj képeket, illusztrációkat, szimbólumokat!
- Használj több színt a gondolattérképen. A több szín segít csoportosítani a hasonló elemeket.
- Válassz ki kulcsszavakat és különböztesd meg őket nagy- és kisbetűk variálásával (fontosabb gondolat csupa nagybetű, algondolat kisbetű)
- A legjobb, ha minden szó és kép egyedi magasságban van, illetve ha a vonalában nincs más gondolat.
- Ezeket a vonalakat érdemes összekötni, kezdve a központi képpel. A vonalak a középpontnál legyenek vastagabbak, majd folyamatosan vékonyodjanak az elemtérkép szélei felé.
- Legyenek a vonalak olyan hosszúak, mint az összekötni kívánt elemek.
- Jelöld elemek fontosságát (sötétebb szín, nagybetű) és a köztük lévő kapcsolatokat (vonalak)!
- Használj kör formájú gondolattérképet vagy kövesd a faág struktúrát!
- Kísérletezz és fejleszd ki a saját elmetérkép típusodat!
- Ne gondold túl!
- Minden elmetérkép más és ez jó.
- a mi gondolat-térképünk a mai összefoglaló órán
Zsófi néni gondolattérképe az Időjárás összefoglalásához:
Egy szép és érthető gonolattérkép a víz körforgásáról:
- bár angolul van, a lényegét pontosan lehet érteni, és ez is egy lényeges dolog a gondolattérképekben, hogy első ránézésre is látható, hogy miről szól!
Feladat:1) Készítsd el a saját gondolattérképedet - legyen minél színesebb, kifejezőbb, közérthető és lehessen belőle könnyen tanulni, ismételni - mert ez a legfőbb célja! - tölts fel a tanulj oldalra - a legjobbakat feltöltöm ide a blogra! :)2) Időjárásmegfigyelés 5 napon keresztül: válassz ki egy időjárási tényezőt, aminek a megfigyeléséhez készíts egy eszközt, 5 napon át figyeld az időjárást és készíts jegyzőkönyvet! - segít a tankönyv időjárási pojektek című része, valamint az internet!