Környezetünk ábrázolása, a térkép
Környezetünk ábrázolása
Utazásaink, kirándulásaink során is nagyon fontos segítőtársunk a térkép. A térképek szűkebb és a tágabb környezetünk ábrázolására egyaránt alkalmasak. Segítségükkel könnyen tájékozódhatunk egy számunkra idegen városban, országban. Emellett, ha értjük sajátos nyelvezetüket, érdekes és fontos információkat árulnak el az ábrázolt területről
A térkép: a földfelszín arányosan kicsinyített felülnézeti képe, amelynek saját jelrendszere van
A minket körülvevő környezetet már nagyon régóta és nagyon sokféleképpen próbálták meg ábrázolni.
Ha környezetünket magasból, például kilátóból vagy repülőgépből fényképezzük le, a térképre már jobban emlékeztető képet kapunk. Környezetünket legpontosabban, legrészletesebben térképek segítségével ábrázolhatjuk.
A térképek felülnézetből, vagyis az alaprajznak megfelelően és arányosan kicsinyítve mutatják be a területet. sajátos színeik és ábráik segítségével, azaz a jelrendszerükkel. A jelrendszer mindenki számára ugyanazokat az információkat jelenti. Használhatóvá teszi a térképet még akkor is, ha azt esetleg más országban készítették.
MÉRETARÁNY és VONALAS ARÁNYMÉRTÉK
Amikor valamilyen tárgy nagyon kicsi, vagy nagy, nem tudjuk lerajzolni eredeti nagyságban. Kicsinyíteni, vagy nagyítani kell.A műszaki rajzon levő tárgy mérete és a természetes nagyság közötti arányt méretaránynak nevezzük.Amikor a tárgy méretei, és a műszaki rajz méretei megegyeznek, akkor azt mondjuk, hogy természetes nagyság – 1:1 az arány.Amikor nagyobb tárgyat kicsinyítünk, azt mondjuk kicsinyítés – 1:2, 1:5, 1:100 méretarányú, a kis tárgyak nagyítása pedig nagyítás – 2:1, 5:1, .. ,Az első számjegy mindig a rajzra vonatkozik, a másik szám a tárgyra. 1:2 – a rajzon 1 cm, a tárgyon akkor 2 cm.
Azt, hogy a térképen ábrázolt területet a valósághoz képest milyen arányban kicsinyítették le, a térkép méretaránya mutatja meg. Ezt általában a térkép szélén egy számpár jelzi. Ha a térképen azt látjuk, hogy 1 : 100 000 (egy aránylik a százezerhez), az azt jelenti, hogy ami a térképen 1 cm-es szakasz, az a valóságban 100 000 cm = 1000 m = 1 km.
NatGeo Mapmaker Interactive
null
A kicsinyítés mértékét általában rajzos formában is feltüntetik a térképen. Ezt nevezzük vonalas aránymértéknek (2. ábra).
A térképek méretaránya befolyásolja, hogy milyen részletesen tudunk bemutatni rajtuk egy-egy területet. Ez meghatározza azt is, hogy az egyes térképeket milyen célra használhatjuk fel. Az utcáról készült részletes térképek nagy méretarányúak. A nagy területekről, országokról, földrészekről készült, erősen kicsinyített térképeket kis méretarányú térképeknek nevezzük.
Ha nehezen mennek az átváltások, akkor nézd meg ezeket a videókat:
A TÉRKÉP FAJTÁI
Mindennapi életünk során gyakran találkozunk térképszerű ábrázolással. Például ha egy nagyobb múzeumba vagy kiállításra látogatunk, a belépő mellé az épület alaprajzát, az egyes látnivalók helyszínét bemutató tájékoztatót is kaphatunk. Ez ugyan csak egyszerű alaprajz, de nagyon hasonlít az igazi térképhez.
Ha ezen a szórólapon színezéssel vagy jelekkel egyéb információt is bejelölnek (pl. lift vagy a büfé helye), akkor már egy térképvázlatot tartunk a kezünkben. Ha még azt is berajzolják, hogy a bejárattól hogyan jutunk el egy fontos látnivalóig, akkor már egy útvonaltervünk is van.
A térképek tartalmuk szerint is nagyon sokfélék. Részletes terepi felméréssel készülnek a helyszínrajzi vagy topográfiai térképek. Ilyenek például a turistatérképek.
Nagyobb tájakat, földrészeket, országokat ábrázolnak a földrajzi térképek. Ezek lehetnek a felszín jellemzőiről tájékoztató domborzati térképek, de ilyenek a közigazgatási térképek is, amelyek országokat, megyéket stb. mutatnak be. Az iskolai atlaszokban is sok földrajzi térképet találhatsz.
A szaktérképek vagy tematikus térképek egy adott téma bemutatására készültek. Szaktérképek többek között a népesség eloszlását bemutató térképek, az éghajlati térképek, vagy például az ásványkincsek előfordulását ábrázoló térképek.
A térképek sajátos csoportjába tartoznak a kontúr- vagy körvonalas térképek. Ezeken a készítők csupán az országok, kontinensek körvonalát rajzolják meg.
17 meglepő térkép, ami úgy mutatja be a világunkat, ahogy még sosem láthattuk korábban
RÖVID ÖSSZEFOGLALÁS - Másold le a füzetedbe!
Szűkebb és tágabb környezetünket legpontosabban térképen ábrázolhatjuk. A térkép legfontosabb jellemzői a méretarány és a vonalas aránymérték, amely a valósághoz képest történt kicsinyítés mértékét fejezi ki. A térképeket méretarányuk és tartalmuk szerint csoportosítjuk.
Feladat:1) Magyarázd meg, mit jelent az 1 : 10 000 arányszám! Számítsd ki, milyen messze van a valóságban az a két épület, amelynek távolsága ezen a térképen 5 cm!2) Készíts útvonaltervet az otthonodtól az iskoláig!